Може ли да замрзнам црвена зелка кога се готви? Црвената зелка треба да се готви уште 15-20 минути ако не е ситно издробена. Ова јадење добро се замрзнува. Нека…

Ајде да јадеме?

Како да готвите колбаси без да пукате? Без разлика дали пржете или печете колбаси, не заборавајте да ги вртите редовно за рамномерно да се загреат и да не пукаат на…

Ајде да јадеме?

Што можете да користите наместо масло? Следното може да се замени со чаша за чаша за растително масло во печива: Сос од јаболка, по можност незасладен. Банана, зрела и испасирана...

Ајде да јадеме?

Како да знаете кога се готват тестенините? Единствениот начин да знаете дали е готово е да го вкусите! Треба да биде ал денте, или цврсто за да…

Ајде да јадеме?

Дали е здраво да се пржат јајца во маст од сланина? Томаино забележува дека не треба да внимавате само на путерот: кокосовото масло и мастата од сланина се…

Ајде да јадеме?

Дали Тајсон кокошките се целосно готвени? Како се готви печено во скара со качулка? Готвење печено говедско месо со скара со качулка Загрејте ја скарата во…

Ајде да јадеме?

Каков зеленчук можете да готвите? Како да знаете дали плескавицата е целосно подготвена? За да видите дали вашата плескавица е подготвена, само нурнете…

Ајде да јадеме?

Како да готвам претходно зготвена сланина? Бидејќи сланината е целосно сварена, се што треба да направите е да ја загреете во микробранова печка на ВИСОКО околу 5…

Ајде да јадеме?

Дали морските плодови се лоши преку ноќ? Ако ја подгреете храната што била заборавена на шанкот преку ноќ или останала без цел ден, дали ќе биде безбедно да се јаде?…

Ајде да јадеме?

Дали можете да готвите предолго под притисок? За жал, штом ќе преварите парче месо во шпорет под притисок, нема враќање назад. Ќе останете со куп…

Ајде да јадеме?